I år falder den 4. søndag i advent juleaften, så den sidste præmie i vores adventskalender skal selvfølgelig være ekstra luksuriøs. Derfor har vi strikket den lækreste nytårspræmie sammen til dig, som lige kan nå at blive sendt eller hentet, inden vi skriver 2018. Læs mere om præmien og om, hvordan du deltager i lodtrækningen, her i blogindlægget.
Vind en nytårskjole samt masser af herligheder til nytårsaften og 2018
Af en eller andet grund formår nytårsaften altid at snige sig ind på en. Pludselig står man der den 29. december og finder ud af, at man hverken har styr på nytårs-outfittet eller indkøbene til nytårsmiddagen. PANIK! Her kan Ecoutures adventsgiveaway være behjælpelig. Den består nemlig af et lækkert potpourri af sager, du kan pynte dig med og nyde nytårsaften – samt lidt godt læsestof til det nye år. Læs alt om præmien her:
En valgfri kjole fra webshoppen samt fede accessories
En nytårskjole skal være noget særligt. Gerne lidt mere festlig og spraglet end den sædvanlige lille sorte. Og vi tør godt love, at Ecouture er leveringsdygtig i sådanne smukke nytårskjoler. Den heldige vinder af vores 4. advent-giveaway kan frit vælge en kjole fra webshoppen. Til præmien hører desuden et par mørkerøde bæredygtige netstrømpebukser og et festligt pandebånd.
Biodynamiske bobler fra Rosforth & Rosforth
Vin er på top 10 over de fødevarer, der indeholder flest giftrester. I en nyere test af udenlandske rødvine på det danske marked indeholdt 47% af de testede konventionelle rødvine giftrester fra sprøjtegift. Så tror da pokker, at man får så ondt i hovedet dagen derpå!
Hos Ecouture serverer vi altid biodynamiske bobler for vores kunder om fredagen. Dem køber vi hos vinhandleren Rosforth & Rosforth, som ligger under broen på Christianshavn (se også deres webshop). Og det er ikke helt tilfældigt, at de ligger ud til vandet. Det gør de, så deres vin kan blive sejlet direkte ind til dem med båd. Således minimerer de deres miljøaftryk på transporten.
Rosforth & Rosforth har været meget gavmilde og udloddet en fin flaske røde bio-bobler fra Frankrig til en værdi af 288 kr. Så bliver din nytårsaften lige en tand mere luksuriøs på boble-kontoen.
En årskalender fra Marens Blog
Maren Uthaug – kvinden bag Marens blog – har doneret sin hylende morsomme 2018-årskalender med alle sine bedste striber. Maren er fast tegner for Politiken med striben “Ting jeg gjorde”, og så er hun meddesigner på vores smukke Maren-kjole, der stadig er på lager i sort, blå og rød.
Læs mere om kjolesamarbejdet her.
Sustain Daily giver dig inspiration til en mere bæredygtig hverdag…
Blog-fællesskabet Sustain Daily giver dig godt læsestof med et eksemplar af deres magasin Sustain Yearly. Magasinet er fyldt med fede artikler og tips og tricks til, hvordan du lever mere bæredygtigt og miljøvenligt. Hvis du ikke allerede kender Sustain Daily, kan vi varmt anbefale, at du begynder at følge dem. De skriver virkelig gode artikler om alt fra miljøvenlig madlavning til bæredygtig mode. Du kan følge dem her på deres Facebook-side eller besøge deres blog. Foruden dette får den heldige vinder også en øko-sæbe fra EcoEgo og en økologisk makeuppung fra Vivatex med i præmiem.
Sådan deltager du i lodtrækningen
For at være med i lodtrækningen om den lækre præmie skal du være tilmeldt Ecoutures nyhedsbrev samt skrive en kommentar til dette blogindlæg (nedenfor), hvor du tilkendegiver, at du gerne vil vinde præmien. Sidste chance for at deltage i konkurrencen er den 26. december kl. 00.00. Du får direkte besked på din e-mailadresse onsdag d. 27. december, hvis du har vundet.
Hvis du ikke allerede er tilmeldt vores nyhedsbrev, kan du tilmelde dig her:
Held og lykke og glædelig jul fra Ecouture!
Det vil være såååå fantastisk at vinde en kjole m.m fra jer❤️? men sååååå svært at vælge hbilkwn model, da alle er sååååå skønne?
“hvilken”?
✨ Jeg vil rigtig, rigtig gerne vinde den funklende lækre nytårsforkælelse, WOW ? Kan slet ikke forestille mig en bedre måde at starte det nye år på ✨?✨ Nyhedsbrevet læser jeg allerede med stor fornøjelse ? Jeg ønsker alle en glædelig, magisk jul ✨???✨
Jeg vil heeelt vildt gerne vinde præmien! Jeg ville ønske mig en himmelblå Jobi kjole! Hvis jeg tager til nytårsfest skal den uden tvivl tages på, boblerne skal deles og så skal der pyntes med hårbånd og det hele!
Ecouture ønskes en rigtig smuk juletid og et dejligt nytår!
Åh hvor jeg elsker jeres kjoler! Med bare tær til sommerfest, eller de lækre højhælede til nytår, en ecoture kjole kan bruges til alt og man føler sig altid fantastisk i dem!!
Det ville være det vildeste at vinde en sådan fantastisk præmie.Marens kalender og ikke mindst en Ecouture kjole, det vil ganske enkelt være en fest.
Glædelig jul og et rigtigt godt nytår til jer.
Vil så gerne hoppe ind i 2018 i en kjole fra jer ????❤️
Ville elske at vinde en af de mange smukke kjoler ??
Hvor ville det være fedt at vinde en af jeres super flotte kjoler.
Glædelig jul
Nytårsaften skal jeg primært være chauffør for vores dejlige teenagebørn, som skal til flere forskellige fester ☺️Men det gjorde da bestemt ikke noget at de havde en festklædt mor i bilen, i en skøn Ecouture-model ?Og bæredygtigheden i kjolen kunne veje op på alt den brandstof, chaufføren fik brændt af på vej ind i det nye år. I er skønne er I – og jeg ville elske at vinde en gave fra jer ?KH. Helle
Vil megagerne vnde både kjole og kalender og alt det andet! Er gået en str op siden jeg sendte foto til jer af mig i Carmen-stjernekjolen i et fitnescenter. Så jeg kunne godt bruge en ny model 😉
Ecouture-kjole, Maren Uthaug og bio-bobler; så bliver det da ikke meget bedre!! Jeg ville elske at vinde ❤
Hvem vil ikke gerne vinde vild lupus?!? Jeg vil i hvert fald juble af glæde hvis jeg vinder?????
Ja tak! Jeg vil super gerne forkæles med den gode nytårspakke ?
Ville være skønt at vinde ❤️?
Det vil være fantastisk at vinde. Elskelige produkter, som er bæredygtige og bruges med god samvittighed. ?