Vanja – Grøn kjole

kr 1.395,00

Vanjakjolen er lavet af en superlækker miljøvenlig rayon og foret med en behagelig økologisk bomuldsjersey. Kjolen har en elegant vandfaldsudskæring – deraf navnet Vanja. Den har små, fine detaljer som bindebånd i nakken og på ærmerne, samt et tyndt bælte i livet. Og hey, så har den selvfølgelig også lommer.

Mål: Længden er 105 cm fra skulderen og ned. Kjolen har en god pasform, idet overdelen er lagt på skrå og kjolen har lynlås i ryggen. Den har en fin hoftevidde og egner sig derfor godt til kvinder med timeglas-, søjle – eller A-facon.

Sådan læser du målskemaet: Målene i skemaet er de cm-mål, som kjolen er syet efter i de forskellige størrelser. Du vil sandsynligvis ikke passe målene 100 %, så gå efter, at den sidder godt i barmen og i taljen. Du skal generelt ikke være bange for lidt ekstra vidde i stoffet på en 2-5 cm. Men der må selvsagt ikke være nogle mål, du slet ikke kan passe.

StørrelseBrystTaljeviddeHofteOverarm
Amazing907110536,5
Beautiful957611038
Marvelous1008111539,5
Lovely1058612041
Fantastic1109112542,5
Gorgeous1159613044
Ryd
  • Gratis retur og ombytning i alle EU-lande
Varenummer (SKU): D71-Vanja - Green dress - made in Bulgaria Varekategori:

Beskrivelse

Vask

Hvis du vil passe godt på din kjole, så vask den nænsomt i hånden i 30° varmt vand og lad den derefter dryptørre.

OBS! Vask generelt mindre – nogle gange kan man med fordel lufte tøjet og ikke vaske det. Eller bare nøjes med at vaske tøjet under armene. På den måde sparer du også en masse strygearbejde. Læs mere om vask her.

Materialeinfo

Denne kjole er lavet af en super lækker rayon fra Cloud9. Rayon falder smukt og tungt ligesom viskose. Foret i skørtet er en behagelig økologisk jersey (95% økologisk bomuld, 5% elastan) fra BoWeevil. Foret falder tungt og krøller ikke.

Lynlåsen fra Unizip er oeko-tex®-certificeret og overholder den europæiske REACH-standart.

Læs meget mere om vores CSR og materialer her.

Stylingtip 

Følg os på Pinterest & Instagram  og se alle vores stylingtips og kvinder i Ecouture-tøj.

Yderligere information

Størrelser

Beautiful, Marvelous, Lovely, Fantastic, Gorgeous

Farve

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Vanja – Grøn kjole”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.