Oficina – Sort nederdel

kr 1.150,00

Oficinanederdelen er lavet af en tynd økologisk uld, der ikke krøller, hvilket gør nederdelen super anvendelig. Foret er syet af en blød Tencel, så den er dejlig behagelig at have på dagen lang. Nederdelen har fine, små detaljer som påsyede lommer med et elegant tittebånd, der passer til oplægskanten på indersiden af skørtet. En skøn, feminin nederdel, der både kan bruges til jobbet og til en tur i teatret – eller bare hele tiden.

Mål: Længden er 58 cm. Nederdelen har en supergod pasform, der passer rigtig mange kropsfaconer. Den er fleksibel, idet den både har et elastikpanel i ryggen og lynlås i siden.

Sådan læser du målskemaet: Målene i skemaet er de cm-mål, som nederdelen er syet efter i de forskellige størrelser. Du vil sandsynligvis ikke passe målene 100 %, men du skal generelt ikke være bange for lidt ekstra vidde i stoffet på en 2-5 cm. Der må selvsagt ikke være nogle mål, du slet ikke kan passe.

 

StørrelseTaljeviddeHofte
Amazing75-79100
Beautiful80-84105
Marvelous85-89110
Lovely90-94115
Fantastic95-99120
Gorgeous100-104125
Ryd
  • Gratis retur og ombytning i alle EU-lande
  • Julegaver ombyttes indtil 15. januar 2020
Varenummer (SKU): S24-Oficina-skirt-wool-black: made in Poland Varekategori:

Beskrivelse

Vask

Hvis du vil passe godt på din nederdel, så vask den nænsomt i hånden med uldvaskemiddel i 30° varmt vand og lad den derefter dryptørre. OBS! Vask generelt mindre – nogle gange kan man med fordel lufte tøjet og ikke vaske det. Særligt uld er god til at rense sig selv, når det bliver hængt ud til luftning. På den måde sparer du tid på at vaske, og du sparer Moder Jord for at bruge unødigt af hendes ressourcer.

Materialeinfo

Nederdelen er udført i en smuk, blank og tynd økologisk uld [GOTS-certificeret] fra Ecological Textiles. Foret er en lækker Tencel® fra Ecological Textiles. NB: inderkanten, tittekanter og lynlås er konventionelt produceret. Læs meget mere om vores CSR og matrialer.

Uld er et materiale, der har mange fantastiske egenskaber. Det er varmeisolerende, temperaturregulerende og meget slidstærkt, og har derfor en lang levetid. Læs meget mere om uldens vidunderlige egenskaber her.

Stylingtip for Oficina – Sort nederdel

Med en Oficina fra Ecouture er du klar til en dag på jobbet og en aften i byen. Den er vores bud på en delikat og feminin businessnederdel. Den passer sammen med mange af vores overdele.

Yderligere information

Størrelser

Beautiful, Marvelous, Lovely, Gorgeous

Farve